Szukasz profesjonalnego kursu dla siebie? Sprawdź terminy
AED - Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny

Nagłe zatrzymanie akcji serca nie polega na jego unieruchomieniu, a na nieprawidłowym funkcjonowaniu. Serce zaczyna pracować w szybki, nieskoordynowany sposób, który uniemożliwia pompowanie krwi do mózgu i innych narządów. Zwykła akcja resuscytacyjna (sztuczny oddech i masaż zewnętrzny serca) nie wystarczy do przywrócenia normalnej akcji serca. Niezbędne jest zastosowanie automatycznego defibrylatora zewnętrznego (AED), czyli urządzenia, które po podłączeniu elektrod do klatki piersiowej poszkodowanego, analizuje rytm serca i jeśli jest to konieczne wyzwala impuls elektryczny. Impuls przepływając przez mięsień sercowy przywraca jego prawidłową pracę.

Defibrylator znajduje się w każdym ambulansie razem z wykwalifikowanym zespołem Ratownictwa Medycznego. Niestety czas dotarcia fachowej pomocy do poszkodowanego, wydłużany chociażby przez ruch uliczny, jest niejednokrotnie zbyt długi w sytuacji, gdy szanse przeżycia spadają w każdej minucie. Rozwiązaniem jest zwiększenie dostępności AED, poprzez wyposażenie w nie straż pożarną, policję, straż miejską, ale także umieszczenie ich w miejscach publicznych, przedsiębiorstwach, placówkach szkoleniowych, gdzie będą mogły być użyte przez przeszkolone osoby.

Do niedawna osobami uprawnionymi do przeprowadzania defibrylacji byli jedynie lekarze. Obecnie organizowane są kursy, na których ich uczestnik zapoznaje się z teorią dotyczącą budowy, zastosowania i sposobu użycia AED. Każdy uczestnik kursu ma możliwość zadawania pytań i otrzymywania wyczerpujących odpowiedzi na nurtujące go zagadnienia. Jednym z etapów szkolenia jest zademonstrowanie przez instruktora użycia sprzętu na fantomie. Kluczem do sukcesu warsztatów jest samodzielna praca kursanta oraz możliwie jak najdokładniejsza symulacja wydarzenia tak, aby oddać wszelkie emocje, towarzyszące sytuacji stresowej. Każda osoba dotyka sprzęt, sama kilkukrotnie przeprowadza defibrylację. Zadaniem instruktora jest obserwacja, ewentualna pomoc, a także korygowanie błędów. Kilka ćwiczeń symulacyjnych doda ratującemu pewności w działaniu, przez co szanse na uratowanie poszkodowanego zwiększą się kilkukrotnie. Najważniejsze elementy szkolenia powtarza się parę razy, aż do uzyskania pożądanego efektu, którym jest wyrobienie automatyzmu działania uczestników oraz eliminacja stresu.

Odpowiedzią producentów na założenie, że użycie defibrylatora ma stać się powszechne, jest sprzedaż prostych i czytelnych urządzeń, gdzie komunikaty głosowe i ekranowe przekazywane są w języku polskim. Instruktaż dźwiękowy prowadzi ratującego w akcji. Niektóre modele uruchamiają się od razu po otwarciu pokrywy, w innych trzeba nacisnąć przycisk „włącz”. Niezwykle ważny jest też bardzo szybki czas gotowości do pracy AED. Powinien wynosić mniej niż 12 sekund. Urządzenia mają możliwość zastosowania stacjonarnego i mobilnego, automatycznie analizują stan pacjenta. Posiadają wytrzymałą, wstrząsoodporną konstrukcję i szczelną obudowę.

Życie ludzkie jest najwyższą wartością i należy zrobić wszystko by je uchronić! Pogłębiając własną wiedzę i korzystając z dostępności kursów pierwszej pomocy z użyciem AED możemy uratować ludzkie istnienie. Pamiętajmy, każdy z nas ma tylko jedno życie!