Szukasz profesjonalnego kursu KPP?
Bezpieczeństwo nad wodą. Oto zasady, które mogą uratować życie!

Spędzanie czasu nad wodą jest jedną z najpopularniejszych form letniego wypoczynku. Jednak warto pamiętać, że aktywności związane z plażowaniem, niosą ze sobą pewne ryzyko. Dlatego nie należy zapominać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa nad wodą, których powinni przestrzegać zarówno dorośli, jak i dzieci.

Prewencja: Klucz do bezpiecznego wypoczynku

Prewencja jest podstawą bezpieczeństwa nad wodą. Obejmuje ona zarówno przygotowanie przed wyjściem na plażę, jak i zachowanie ostrożności podczas aktywności na świeżym powietrzu oraz kąpieli.

Podstawą bezpiecznych wakacji nad wodą jest sprawdzenie przed wyjazdem, jakie warunki panują w miejscu planowanego wypoczynku. Unikaj przebywania nad zbiornikami wodnymi w czasie burzy, silnych wiatrów lub gdy występują wysokie fale.

Staraj się również – szczególnie wtedy, gdy nad wodę wybierasz się z dziećmi – wybierać kąpieliska strzeżone, na których obecni są ratownicy wodni.

Aby bezpiecznie wypoczywać nad wodą, unikaj alkoholu. Nigdy też nie wchodź do niej po jego wypiciu. Alkohol obniża bowiem zdolność do realnej oceny sytuacji i spowalnia reakcje, co zwiększa ryzyko utonięcia.

Podczas korzystania z łodzi, kajaków i innych sprzętów wodnych zawsze noś kamizelkę ratunkową. Warto również zaopatrzyć się w apteczkę pierwszej pomocy oraz upewnić się, czy masz zapisany numery do służb ratowniczych.

Bezpieczne korzystanie z kąpielisk

Najważniejsze zasady bezpieczeństwa nad wodą, jakich należy przestrzegać, to:

  • kąp się tylko w wyznaczonych miejscach, w których obecni są ratownicy. Unikaj niestrzeżonych, dzikich kąpielisk. Mogą w nich bowiem znajdować się różne niebezpieczeństwa, takie jak silne prądy czy obiekty znajdujące się pod wodą,
  • zwracaj uwagę na znajdujące się na kąpielisku flagi i znaki ostrzegawcze. Czerwona flaga oznacza zakaz kąpieli, żółta ostrzega przed niebezpieczeństwem, a zielona lub biała informuje, że można bezpiecznie wchodzić do wody. Z kolei znaki ostrzegawcze mogą informować np. o niebezpiecznych prądach, zmianach głębokości czy przeszkodach znajdujących się pod powierzchnią,
  • korzystając ze sprzętu wodnego, zawsze stosuj się do instrukcji i zasad bezpieczeństwa. Zawsze sprawdzaj stan techniczny posiadanych akcesoriów przed wyruszeniem nad wodę

Szczególną ostrożność należy zachować podczas wycieczek z najmłodszymi. Dzieci powinny być zawsze pod opieką dorosłych, ponieważ nawet w płytkiej wodzie mogą szybko znaleźć się w niebezpieczeństwie. Istotne jest również uczenie dzieci podstawowych zasad bezpieczeństwa. Należy im wyjaśnić, dlaczego nie powinny wchodzić do wody bez zgody i nadzoru dorosłego, a także że nie należy oddalać się zbytnio od brzegu i skakać do wody.

Co zrobić w razie wypadku nad wodą?

  1. Zachowaj spokój – gdy dojdzie do wypadku, panika może tylko pogorszyć sytuację i utrudnić podejmowanie właściwych decyzji.

  2. Wezwij pomoc – wezwij ratowników wodnych lub zadzwoń na numer alarmowy. Kontaktując się ze służbami ratunkowymi, pamiętaj o opisaniu sytuacji oraz podaniu dokładnej lokalizacji.

  3. Podejmij działania ratunkowe – jeśli masz taką możliwość, przystąp do udzielania pierwszej pomocy poszkodowanemu. Pamiętaj, by zadbać przy tym o własne bezpieczeństwo. Jeśli nie umiesz pływać lub nie posiadasz umiejętności udzielania pierwszej pomocy osobie tonącej, nie wchodź do wody. W miarę możliwości używaj dostępnych przedmiotów, takich jak liny czy boje.

Bezpieczeństwo nad wodą – praktyczne porady

Jak zachować bezpieczeństwo nad wodą? Oprócz przedstawionych wcześniej wskazówek warto pamiętać o jeszcze kilku kwestiach:

  • jeśli planujesz rekreację nad wodą, upewnij się, że zarówno Ty, jak i dzieci umiecie pływać. To znacznie zmniejsza ryzyko wypadków,
  • unikaj samotnych kąpieli – staraj się zawsze pływać w towarzystwie; w razie wypadku druga osoba będzie mogła wezwać pomoc,
  • pamiętaj, że pływanie jest wymagającą fizycznie aktywnością. Unikaj nadmiernego wysiłku – zwłaszcza jeśli woda jest zimna. Zadbaj również o regularne przerwy, jedzenie i nawodnienie, by zapobiec nadmiernemu zmęczeniu i wychłodzeniu,
  • nigdy nie skacz do wody w miejscach, których dobrze nie znasz. Skok do płytkiej wody lub takiej, w której znajdują się jakieś obiekty, może prowadzić do poważnych urazów kręgosłupa. Pamiętaj, że nie tylko skok “na główkę” może skończyć się poważnym urazem!

Zachowanie bezpieczeństwa nad wodą wymaga przestrzegania wielu zasad, co może wydawać się nadmiarem ostrożności lub wręcz uciążliwością. Należy jednak pamiętać, że pozwalają one skutecznie chronić zdrowie, a nawet życie. Aby jeszcze lepiej zadbać o zasady bezpieczeństwa nad wodą, dla dzieci i dorosłych, warto odbyć też szkolenie z pierwszej pomocy, takim jak kurs KPP opracowany przez Centrum Ratownictwa.

Jednocześnie nie można zapominać, że nawet przy najlepszym przeszkoleniu chwila nieuwagi może doprowadzić do tragedii. Dlatego tak ważne jest zachowanie ostrożności i odpowiedzialne zachowanie. Dzięki kilku prostym zasadom nad wodą można w pełni cieszyć się wakacjami w bezpieczny i przyjemny sposób.