Szkolenia z zakresu pierwszej pomocy są jednym z elementów niezbędnych do stworzenia bezpiecznego miejsca pracy. Nigdy nie wiemy, czy pracownik nie ulegnie wypadkowi lub nie dojdzie do nagłego zachorowania. W takich sytuacjach wiedza przekazywana na kursach pierwszej pomocy okazuje się nieoceniona. Szczególnie dotyczy to firm, w których praca wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wypadków. W jakich branżach szkolenie pracowników z pierwszej pomocy jest szczególnie istotne?
Dlaczego regularne szkolenia z pierwszej pomocy są ważne?
Wśród głównych korzyści ze szkoleń pierwszej pomocy dla pracowników należy wymienić przede wszystkim:
- Zwiększenie bezpieczeństwa w miejscu pracy – do wypadków może dojść w każdej chwili, w różnych miejscach. Znajomość podstawowych zasad pierwszej pomocy może uratować zdrowie lub życie, zanim na miejsce zdążą dotrzeć służby ratunkowe. Dzięki regularnym szkoleniom w tej dziedzinie pracownicy mogą szybko zareagować w sytuacjach nagłych.
- Zmniejszenie liczby wypadków – dzięki odpowiedniemu przeszkoleniu pracownicy są bardziej świadomi potencjalnych zagrożeń, a co za tym idzie – mogą im skuteczniej zapobiegać. Dzięki temu liczba wypadków w miejscu pracy może ulec zmniejszeniu.
- Wzrost poczucia bezpieczeństwa pracowników – mając świadomość, że ich współpracownicy posiadają umiejętność udzielania pierwszej pomocy, pracownicy czują się w miejscu pracy bezpieczniej i bardziej komfortowo. Sprzyja to poprawie atmosfery w zespole oraz efektywności pracy.
- Budowanie pozytywnego wizerunku firmy – pracodawca ma obowiązek zadbać o bezpieczeństwo i zdrowie pracowników, m.in. poprzez zapewnienie dostępu do apteczek. Z kolei inwestycja w szkolenia dla pracowników, choć nie jest wymagana przez prawo, świadczy o odpowiedzialności oraz dbałości o zdrowie i życie personelu, co korzystnie wpływa na wizerunek firmy.
Szkolenia z pierwszej pomocy – w jakich branżach są szczególnie ważne?
Szkolenia dla pracowników z zakresu pierwszej pomocy są czymś, w co powinna inwestować każdy pracodawca, niezależnie od branży, w jakiej funkcjonuje. Jednak w niektórych z nich są one szczególnie ważne, przede wszystkim ze względu na zwiększone ryzyko wypadków przy pracy związane z pracą w nich. Są to przede wszystkim:
- budownictwo – branża budowlana należy do najbardziej narażonych na wypadki w miejscu pracy. Wśród potencjalnych zagrożeń należy wymienić przede wszystkim upadki z wysokości, urazy mechaniczne czy porażenie prądem. Inwestowanie w szkolenia z AED i pierwszej pomocy dla pracowników budowlanych jest podstawą dbałości o bezpieczeństwo w miejscu pracy,
- przemysł – praca w zakładzie produkcyjnym lub fabryce wiąże się z ryzykiem różnego rodzaju urazów mechanicznych, oparzeń, zatruć czy wypadków związanych z awariami maszyn. Szkolenia dla tej branży powinny być rozszerzone o specyficzne dla niej zagadnienia, takie ja pomoc przy zatruciach chemikaliami czy amputacjach,
- transport i logistyka – kierowcy, magazynierzy i pracownicy obsługujący ciężki sprzęt również pracują w warunkach podwyższonego ryzyka. Narażeni są przede wszystkim na wypadki drogowe czy urazy związane z przenoszeniem ciężarów, dlatego powinni posiadać umiejętności pozwalające na reakcję w takich sytuacjach,
- gastronomia – pracownicy restauracji i hoteli mają na co dzień styczność z gorącymi powierzchniami, ostrymi narzędziami oraz chemikaliami używanymi m.in. do czyszczenia sprzętów, co również zwiększa ryzyko wypadków. Szkolenia dla tej branży powinny obejmować nie tylko te zagadnienia, ale i np. tematykę zatruć pokarmowych,
- edukacja – dzieci i młodzież w szkołach są narażone na różnego rodzaju urazy, zadławienia, reakcje alergiczne oraz nagłe pogorszenie stanu zdrowia. Dlatego zarówno nauczyciele, jak i inni pracownicy placówek edukacyjnych powinni być przeszkoleni w zakresie pierwszej pomocy i obsługi AED,
- opieka zdrowotna i społeczna – specyfika pracy w szpitalach, przychodniach, domach opieki i innych placówkach medycznych i społecznych sprawia, że powinni oni regularnie być szkoleni z zakresu pierwszej pomocy. Przede wszystkim dlatego, że przebywają w nich osoby z problemami zdrowotnymi, których stan może szybko i niespodziewanie ulec pogorszeniu. Umiejętności udzielania pierwszej pomocy powinien posiadać również personel niemedyczny – tak, by możliwa była szybka reakcja w dosłownie każdej sytuacji.
Szkolenia dla wszystkich branż
Niezależnie od branży, w której działa firma, rozwijanie kompetencji pracowników w dziedzinie pierwszej pomocy powinno być standardem. Każda zatrudniona osoba powinna posiadać podstawowe umiejętności, takie jak:
- wzywanie pomocy,
- opatrywanie ran i innych urazów,
- wykonywanie resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO),
- obsługa automatycznego defibrylatora zewnętrznego (AED).
Jednocześnie w branżach szczególnie narażonych na wypadki warto rozważyć bardziej zaawansowane szkolenia, których program obejmuje postępowanie w określonych, specyficznych dla niej sytuacjach.
Czytaj także: Jak wybrać najlepszy AED do swojej firmy?
Rozważając, czy szkolić pracowników z pierwszej pomocy, należy pamiętać o tym, by starannie wybierać kurs, w którym personel ma wziąć udział. Powinien być on nie tylko dopasowany do branży, w jakiej działa firma, ale i prowadzony przez kompetentnych specjalistów. Szkolenie z pierwszej pomocy dla firm w Centrum Ratownictwa to gwarancja, że uczestnicy zdobędą zarówno wiedzę teoretyczną zgodną z aktualnymi wytycznymi, jak i praktyczne umiejętności na najwyższym poziomie. Dbamy o to, by nasi kursanci potrafili nie tylko udzielić podstawowej pierwszej pomocy, ale i np. obsługiwać coraz bardziej popularne defibrylatory AED. Dzięki temu pracownicy będą lepiej przygotowani do radzenia sobie w sytuacjach awaryjnych, co jeszcze lepiej wpływa na poprawę bezpieczeństwa w firmie.