Zakup apteczki do zakładu pracy jest obowiązkiem, który na pracodawcę nakładają przepisy BHP. Dotyczy to nie tylko takich miejsc jak zakłady przemysłowe, w których personel obsługuje urządzenia stanowiące potencjalne zagrożenie. Zestawy ratunkowe pozwalające na udzielenie pierwszej pomocy muszą znaleźć się również w biurach i innych firmach, w których wykonywanie przez pracowników ich obowiązków nie wiąże się z dużym ryzykiem wypadków czy urazów. Jakie są najważniejsze elementy wyposażenia apteczki firmowej? Od czego zależy, co powinno się w niej znaleźć?
Apteczka do zakładu pracy – co mówią przepisy?
Zgodnie z art. 209 Kodeksu Pracy obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie środków niezbędnych do udzielenia pierwszej pomocy w nagłych wypadkach. Należy również wyznaczyć pracowników, którzy będą odpowiednio przeszkoleni w tej dziedzinie, a co za tym idzie – będą potrafili korzystać z wyposażenia apteczki w zakładzie pracy.
Do regulujących kwestię apteczki w zakładzie pracy przepisów należy również Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26.09.1997 r w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Zgodnie z nim, pracodawca musi na terenie firmy zorganizować odpowiednio wyposażone punkty pierwszej pomocy.
Wyposażenie apteczek w pracy musi być dostosowane do rodzaju oraz zakresu obowiązków pracowników, liczby obecnych na terenie zakładu osób, a także obecnych zagrożeń.
Apteczka w pracy – co powinna zawierać?
To, co powinny zawierać apteczki firmowe BHP, nie jest dokładnie regulowane przez przepisy. Należy to ustalić w porozumieniu z lekarzem, który zaleca zakup odpowiedniego wyposażenia na podstawie analizy warunków panujących w danym zakładzie oraz specyfiki pracy.
W apteczce pracowniczej w biurze musi się znaleźć przede wszystkim podstawowe środki umożliwiające udzielenie pierwszej pomocy. O wiele więcej elementów powinny z kolei zawierać apteczki pierwszej pomocy w zakładach pracy, w których personel ma do czynienia z niebezpiecznymi urządzeniami i substancjami chemicznymi.
Przykładowe, podstawowe wyposażenie apteczki w zakładzie pracy obejmuje m.in.:
- plastry z opatrunkiem,
- plaster bez opatrunku,
- jałowe kompresy z gazy,
- opaski (bandaże) elastyczne,
- chusty trójkątne,
- siatki opatrunkowe,
- koce (folie) termiczne,
- nożyczki, najlepiej o tępym zakończeniu,
- środek odkażający, np. Octenisept,
- rękawiczki jednorazowe – lateksowe, winylowe lub nitrylowe,
- maseczki do sztucznego oddychania,
- wykaz telefonów alarmowych,
- instrukcję udzielania pierwszej pomocy.
Ilość poszczególnych elementów wyposażenia powinna zależeć od liczby osób, które przebywają na terenie danego oddziału. Oczywiście szczegóły w tej dziedzinie, podobnie jak dokładny skład apteczki firmowej, ustalane są przez specjalistę.
Przeczytaj też: Czy defibrylator AED w firmie jest obowiązkowym wyposażeniem?
Czego nie powinna zawierać apteczka pracownicza?
Warto przy tym wspomnieć o elementach, które nie powinny wchodzić w skład wyposażenia apteczki w zakładzie pracy.
Wiele z nich to produkty, które do niedawna były stosowane przy opatrywaniu ran i udzielaniu pierwszej pomocy. Wraz z rozwojem medycyny i pojawianiem się kolejnych wyników badań zmieniają się jednak zalecenia w tej dziedzinie. Obecnie wiemy już, że korzystanie z niektórych popularnych środków może przynieść więcej szkody, niż pożytku. Z tego względu obecnie nie zaleca się umieszczania w apteczce w pracy:
- wody utlenionej,
- wata i lignina – ich włókna po przedostaniu się do rany mogą utrudniać gojenie, a nawet powodować zakażenie. Zamiast nich stosuje się jałowe gazy.
- kropli żołądkowych,
- leków, również nasercowych i przeciwbólowych.
Apteczka do firmy – koszt
Koszt zestawu ratunkowego zależy przede wszystkim od tego, jaka apteczka do firmy jest niezbędna w danym obiekcie. Ceny gotowych, zgodnych z normami produktów wahają się od kilkudziesięciu (podstawowe apteczki) do nawet kilkuset złotych (w przypadku rozbudowanych zestawów BHP).
To, jakie powinno być wyposażenie apteczki w zakładzie pracy, wpływa również na koszty jej utrzymania. Należy bowiem pamiętać, że większość elementów wchodzących w jej skład, takich jak materiały opatrunkowe, ma określony termin ważności. Dlatego apteczka w pracy musi być regularnie sprawdzana, a jej zawartość uzupełniana i wymieniana w razie potrzeby. Podejmując decyzję o tym, jaką apteczkę do firmy wybrać, warto zwrócić uwagę na ich mobilność. Do wyboru mamy m.in. apteczki ścienne, które powinny znajdować się w punktach pierwszej pomocy. W większych obiektach niezbędne mogą być również specjalne apteczki przenośne, umożliwiające łatwe przeniesienie sprzętu ratowniczego bezpośrednio na miejsce zdarzenia.
Wydatki związane z zakupem odpowiedniego zestawu i uzupełnieniem go o wszystko, co powinna zawierać firmowa apteczka, są koniecznym elementem prowadzenia działalności gospodarczej. Przedsiębiorca, który nie zapewnia pracownikom dostępu do apteczki, popełnia wykroczenie i podlega karze grzywny o wysokości do 30 tys. złotych. Dlatego jest to jedna z tych kwestii, których w żadnym wypadku nie należy zaniedbać.
Bibliografia:
- D. Lesner, Wyposażenie zakładowej apteczki trzeba ustalić w porozumieniu z lekarzem, Prawo.pl, 04.11.2022