Zapewnienie bezpieczeństwa w miejscu pracy jest zadaniem priorytetowym w każdej firmie, niezależnie od branży. Absolutną podstawą wyposażenia do udzielania pierwszej pomocy w pracy są apteczki. Coraz większą popularnością cieszą się również automatyczne defibrylatory zewnętrzne AED. Istnieje jednak wiele innych akcesoriów, które mogą podnieść poziom bezpieczeństwa. Niektóre mogą być z powodzeniem używane nawet przez osoby bez specjalnego przeszkolenia, choć należy podkreślić, że w każdym przedsiębiorstwie musi być osoba wyznaczona do udzielania pierwszej pomocy w zakładzie pracy. Dlatego w zależności od rodzaju działalności i występujących czynników ryzyka, warto rozważyć zaopatrzenie punktu pierwszej pomocy w dodatkowy sprzęt do pierwszej pomocy w firmie. Co dodać do firmowej apteczki, by zwiększyć bezpieczeństwo pracowników?
Sprzęt ewakuacyjny
W przypadku poważnych zdarzeń, zwłaszcza gdy miejsce zdarzenia jest niebezpieczne, może być konieczna ewakuacja poszkodowanego. Dlatego przedsiębiorstwa, zwłaszcza te o podwyższonym ryzyku, powinny rozważyć zakup sprzętu do pierwszej pomocy w firmie, który znacząco ułatwia szybkie i bezpieczne przeniesienie osób w bezpieczne miejsce. Spośród tego typu akcesoriów ratunkowych dla firm szczególnie godne rozważenia są:
- krzesło ewakuacyjne – niezwykle użyteczne w biurowcach lub innych wielopiętrowych budynkach. Umożliwia bezpieczne i stabilne zniesienie poszkodowanego po schodach w sytuacjach, gdy nie ma możliwości skorzystania z windy,
- nosze ewakuacyjne – pozwalają na szybkie przetransportowanie poszkodowanego w pozycji leżącej, co jest szczególnie istotne w przypadku osób nieprzytomnych lub z podejrzeniem poważnych urazów,
- kamizelki ratunkowe i liny ewakuacyjne – stanowią niezastąpione wyposażenie do udzielania pierwszej pomocy w pracy, w której może zaistnieć konieczność ewakuacji poszkodowanego z wysokości, na przykład na budowach.
Szyny i inne formy unieruchomienia
W każdej firmie może dojść do wypadku, w efekcie którego dojdzie do złamania lub zwichnięcia kończyny. Szczególnie narażeni są na to oczywiście pracownicy fizyczni. Unieruchomienie do czasu przybycia służb ratunkowych może być w wielu przypadkach kluczowe, by zminimalizować ryzyko powikłań i umożliwić prawidłowy przebieg dalszych etapów leczenia. W tym celu warto zaopatrzyć się w zestaw ratunkowy do firmy, zawierający np. szyny unieruchamiające. Akcesoria tego typu są lekkie i elastyczne, które mogą być dopasowane do różnych części ciała, dzięki czemu stanowią niezwykle przydatne narzędzie w sytuacjach awaryjnych.
Koce ratunkowe i opatrunki hydrożelowe
W przypadku takich urazów jak oparzenia lub w sytuacjach wychłodzenia organizmu, zastosowanie odpowiednich akcesoriów jest kluczowym elementem pierwszej pomocy. Z tego powodu, szczególnie jeśli pracownicy danego zakładu są szczególnie narażeni na wysokie lub niskie temperatury, apteczki firmowe powinny być wyposażone w dodatkowe materiały, takie jak:
- folia NRC, zwana również kocem termicznym, stanowiąca narzędzie do zapobiegania hipotermii,
- opatrunki hydrożelowe – zapewniają natychmiastową ulgę w przypadku oparzeń. Dodatkowo skutecznie chronią ranę przed zakażeniem,
- kompresy chłodzące – pomocne przy urazach mięśni lub stawów, pomagają w redukcji bólu i obrzęku. Powinny znajdować się w apteczkach zwłaszcza w tych firmach, w których wykonywana jest intensywna praca fizyczna.
Akcesoria do tamowania krwotoków
Krwotok, zwłaszcza masywny, może stanowić bezpośrednie zagrożenie dla życia poszkodowanego. Dlatego w przedsiębiorstwach, w których personel jest szczególnie narażony na zranienia, np. poprzez kontakt z ostrymi narzędziami, w apteczce powinny znaleźć się akcesoria do tamowania krwotoków, np.:
- bandaże uciskowe – stosowane do tamowania krwotoków i stabilizacji zranionych kończyn,
- opaski uciskowe, pozwalające na szybkie i skuteczne zatamowanie krwotoku z kończyn. Są niezastąpione w sytuacjach, gdy krwawienie jest na tyle intensywne, że standardowe opatrunki nie są w stanie go zatrzymać,
- kompresy hemostatyczne – to specjalne opatrunki, które są nasączone substancjami przyspieszającymi krzepnięcie krwi.
Zestawy do płukania oczu i neutralizacji chemikaliów
W niektórych firmach pracownicy mają styczność z substancjami chemicznymi, co oznacza zwiększone ryzyko poparzeń chemicznych lub urazów oczu. W takich sytuacjach natychmiastowa reakcja jest szczególnie istotna dla minimalizacji obrażeń. Dlatego w punkcie pierwszej pomocy powinny znajdować się zestawy do płukania oczu, zawierające roztwory soli fizjologicznej lub specjalistyczne płyny do neutralizacji substancji chemicznych. Te ostatnie są szczególnie przydatne w zakładach produkcyjnych czy laboratoriach chemicznych. Mogą być to np. zestawy do neutralizacji kwasów, zasad czy innych środków o działaniu drażniącym.
Środki ochrony osobistej
Przystępując do udzielania pierwszej pomocy, należy pamiętać o tym, by chronić siebie. Jest to szczególnie ważne wtedy, gdy może dojść do kontaktu z krwią bądź innymi płynami ustrojowymi, co wiąże się z ryzykiem zakażeń.
Podstawą w tym przypadku są rękawiczki nitrylowe, które powinny znajdować się w każdym zestawie pierwszej pomocy do firmy. Są wytrzymałe, elastyczne oraz – w przeciwieństwie do np. rękawic lateksowych – nie powodują alergii.
Warto także uzupełnić apteczkę firmową w maskę do sztucznego oddychania, chroniącą ratownika przed bezpośrednim kontaktem z ustami poszkodowanego. Bardzo przydatnym wyposażeniem do udzielania pierwszej pomocy w pracy są również jednorazowe fartuchy ochronne, pozwalające zapobiec zabrudzeniu krwią, płynami ustrojowymi lub chemikaliami.
W każdym zakładzie pracy musi znajdować się odpowiednio wyposażona apteczka pierwszej pomocy. W co wyposażyć firmę? To w dużej mierze zależy od pracodawcy, który jednak powinien współpracować ze specjalistami w zakresie BHP w kwestii zaopatrzenia punktu pierwszej pomocy. Należy przy tym pamiętać, że jest on odpowiedzialny za zdrowie i życie personelu na terenie zakładu pracy. Dlatego oprócz standardowej apteczki oraz defibrylatora AED warto rozważyć zakup dodatkowych akcesoriów, które zwiększą gotowość na różne sytuacje awaryjne. Ważne jest również to, by w firmie wyznaczeni byli pracownicy, którzy odbyli kurs zakresu pierwszej pomocy. Dlatego warto inwestować w specjalistyczne kursy dla zakładów pracy organizowane w Centrum Ratownictwa. Jest to istotna inwestycja w bezpieczeństwo w miejscu pracy. To z kolei jest wartością, którą należy chronić na każdym możliwym poziomie.